ערן ברוקוביץ'

ד"ר ערן ברוקוביץ' הוא אקולוג ימי והמנהל המדעי של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה. בשעות הפנאי שלו הוא גם אופנוען, מטפס קירות וצולל למעמקים.

לכל הפוסטים של ערן ברוקוביץ'
21 בספטמבר 2015

איי שלמה מתחת למים

האהבה שלי לים נולדה כשהייתי נער צעיר. צפיתי בשעות על גבי שעות של סרטי נשיונל גיאוגרפיק בטלוויזיה ואהבתי במיוחד את סרטי מסעות הצלילה של ז'ק איב קוסטו. אהבה זו הובילה אותי ללימודי ביולוגיה ימית באוניברסיטה ואל הרצון לתעד את הטבע שאותו אני אוהב. תמיד אהבתי לצלם ואת החלום לצלם מתחת למים הגשמתי במהלך לימודי התואר השני. הצילומים הראשונים היו יבשים – לא אמנותיים, אלא מאוד מדעיים. עם הזמן פיתחתי עין יותר אמנותית והשתכללתי בטכניקות הצילום ובדרכים לספר סיפור שלם בתצלום. גם היום אני עדיין מחפש בצילום את הסיטואציה ולאו דווקא את הקומפוזיציה.

הרומן שלי עם איי שלמה, שמככבים בבלוג הצילום הזה, התחיל ב-2010, כשהתקבלתי לעבודה בעמותה בינלאומית ששמה לה למטרה לפתח מקורות תעסוקה בתחום הימי וללמד את המקומיים שימור משאבי טבע ימיים.

העולם התת-ימי באיי שלמה הוא מהמגוונים והצבעוניים בעולם. זה אחד המקומות האחרונים שבו ניתן למצוא מקומות בתוליים לצלילה. כמעט בכל צלילה ניתן לראות כרישים ולשחק בלהציל את נמו.

כדי לשמור על המגוון העצום באזור, העמותה שבה עבדתי מלמדת את המקומיים כיצד לגדל אלמוגים לתעשיית האקווריומים במקום לצאת לקטיף הרסני בשונית.

אני מקווה שתיהנו מהתצלומים שזכיתי לצלם באיי שלמה ומאחל לכם שיום אחד תוכלו לראות את החזיונות האלה במו עיניכם.

במרכז המניפה סוסון ים גמדי שפרט בוגר מגיע לאורך של 2 ס"מ... צריך הרבה נסיון בכדי להצליח לאתר את הקטנים האלה
גם ב 30 מטרים השונית מלאת חיים ואין מילימטר של סלע חשוף.
לפעמים כל מה שמעניין בתמונה אלה הצבע והטקסטורה... בעלי החיים בשונית מתחרים על מקום. ספוגים מתחרים באיצטלנים, באצות ובאלמוגים ולעתים בינם לבין עצמם...
הדגים לא פראיירים ומציגים גם הם דגמי צבע מדהימים המשתלבים בסביבה. אפילו עין מזויפת גדולה מוצגת בזנב להטעיית טורפים פוטנציאלים
מצאתי את נמו. השושנון הוא הדג היחיד שאינו נצרב מהשושנה בה הוא חי. עובדה זו מהווה יתרון גדול בשעת סכנה. בתמורה להגנת השושנה הדג מגן עליה מטורפים, מאוורר אותה ללא הרף ומדשן את האצות השיתופיות החיות בתוכה.
איי שלמה מציעים לתיירים וטיילים אתרי נופש בסיסיים במיקום חלומי. הבעיה היא לבחור באי המתאים, כי יש כמעט 1,000 איים באיי שלמה
המניפות המרשימות צופנות סוד....
במקום לשבור אלמוגים לתעשיית האקווריומים עמותת WorldFish מדריכה את התושבים כיצד לגדל אלמוגים במקום להרוס את השונית. העמותה מספקת את חומרי הבסיס וההדרכה והשאר תלוי במגדלים. ככל שתהיה חרוץ יותר תמכור יותר...