מגלים את אמריקה / בוגרי ממשק

המדע מאחורי קבלת ההחלטות בארה"ב

10 במאי 2018


השבוע התחלנו להבין את המורכבות האדירה של המערכת האמריקאית.

את החלק המעשי של המסע שלנו פתחנו בפגישה עם דיקאן בית הספר למדיניות וממשל באוניברסיטת ג׳ורג׳ מייסון במרילנד לשיחה על פדרליזם.

המבנה החוקתי בארצות הברית כיום (שלטון פדרלי) נשען על היסוד שיש לתת כוח למדינות ולאנשים ולא לממשל מרכזי. תפיסה זו נובעת מהעבר של האבות המייסדים של ארה״ב תחת השלטון המלוכני באנגליה ורצונם להתרחק ממנו.

בתחילת דרכה של ארה״ב, תפיסת השלטון המרכזי הוגדרה ע״י מסמך בשם ה- Articles of Confederation, לא ניתן שום כח משמעותי לנשיא והמדינות היו נפרדות מאוד, בעלות אופי שונה. לאחר מלחמת האזרחים התעורר הרצון ליצור משהו אחיד יותר והציעו את החוקה כמו שאנו מכירים אותה היום. כדי שהמדינות הקטנות יסכימו להצטרף לפדרציה החדשה היו צריכים לוודא שקולן לא ייעלם בהחלטות הלאומיות ולפיכך נתנו לכל מדינה שני נציגים בסנאט ללא קשר לגודלן (הסנאט הוא אחד משני בתי הקונגרס, יחד עם ״בית הנציגים״,  שבו ניתן לכל מדינה ייצוג ביחס לחלקה באוכלוסיית ארה״ב). בחירה זו אינה דמוקרטית לחלוטין (עקב הכוח התיאורטי שנותר בידי מיעוט האוכלוסייה),  אבל היא שאפשרה את הישארות המדינות האלו כחלק מארה"ב.

באולם הכניסה למשרד החוץ האמריקאי (State Department)

במרבית תחומי החיים, הרגולציה האמריקאית מטופלת ברמת המדינה והשלטון המקומי. כך, לדוגמה, תכניות הלימוד והגופים המנהלים את בתי הספר נבחרים בכל מדינה (ולעתים בכל מחוז) בנפרד, ובדומה לכך – מרבית הפושעים נשפטים ונענשים במדינה בה בוצע הפשע. יש המון כוח לקהילות ורמת האמון בשלטון המקומי גבוהה בעשרות מונים מהאמון בשלטון המרכזי הפדרלי. מדינה אף רשאית להקשיח את התנאים הקיימים בחוקים פדרליים, פעולה אשר בוצעה לדוגמה ע״י קליפורניה, בהיבטי רגולציה סביבתית. בעקבות כך, מדינות אחרות עשויות ללכת בעקבותיה, ויותר מכך – התעשייה בוחרת לעמוד בסטנדרטים סביבתיים גבוהים יותר בכלל המדינות (במקרה זה, יצרן רכבים בחר לעמוד בתקני פליטת זיהום האוויר של מדינת קליפורניה כדי למנוע את הצורך בשני פסי ייצור).

עם זאת, החלוקה לחוקים מקומיים ופדרליים יוצרת מורכבות גבוהה מאוד. כך, למשל, עורך דין ממדינה אחת לא יוכל לעסוק בעריכת דין במדינה אחרת ללא הכרות ספציפית עם החוקים של אותה המדינה, ומעבר בחינות הלשכה בכל מדינה בה ירצה לעבוד.

קיימים בחקיקה הפדרלית חוקים שמטרתם לגשר על הפערים בין החקיקות המקומיות. כך, למשל, אזרח מדינה אחת שביצע פשע במדינה אחת וחזר למדינתו, יוסגר למדינה בה בוצע הפשע אף אם העונש הפוטנציאלי באותה המדינה גבוה מהקיים במדינה בה הוא אזרח.

בפגישה במחלקת המדינה (משרד החוץ האמריקאי) ראינו כי המורכבות גדולה גם שם. המחלקה מורכבת ממחלקות אזוריות העוסקות באזור מסוים בעולם (כמו ישראל והמזרח התיכון) בנושאים רבים (כלכלה, סביבה, מדע ומחקר, אקדמיה, פוליטיקה וכו׳), ולעומתן מחלקות נושאיות, שבהן דנים לעומק בנושא ספציפי כמו אנרגיה, בכל מה שנוגע לכלל מדינות העולם.

נפגשנו עם קבוצה של דיפלומטים ושל אנשי ציבור ממחלקות שעוסקות בישראל, במדע, באנרגיה, בחלל ובאוקיינוסים, כאשר כולם עובדים מול ישראל בצורה זו או אחרת. בדיעבד, מסתבר שאורית ורותי אף השתתפו בעבר בשיחת ועידה עם אחד מהנציגים שפגשנו בפגישה זו, במסגרת צוות משותף העוסק בנושאי אנרגיה.

עובדה מדהימה היא שכמעט בכל ישיבה אנחנו פוגשים בוגרים של התכנית שהיוותה מודל להקמת תכנית ממשק – תכנית העמיתים במדע וטכנולוגיה (S&T Fellowship program) של האגודה האמריקאית לקידום המדע (American Association for the Advancement of Science – AAAS). תכנית העמיתים האמריקאית החלה לפני כ-40 שנה עם שבעה חניכים (ממש כמו מחזור א׳ של ממשק שלנו). היום יש 275 עמיתים בשנה (מהם 35 עמיתים כעוזרים של חברי קונגרס), ומעל ל-3,000 בוגרים הפרושים בכל וושינגטון ובמדינות נוספות. חלקם הגדול השתלבו בסוכנויות ממשלתיות ובקונגרס.

1. על הגג של משרדי Graduate School USA, הגוף המארגן את ה-IVLP עבור מחלקת המדינה. ברקע גבעת הקפיטול. אתנו בתמונה Ms. Mathilde Andrade, שהיא ה- Program Officer, Near East and North Africa Branch – האחראית מטעם מחלקת המדינה על התכנית ועל תכניה, ו- Mr. William Bobbitt, ה- Senior Program Officer האחראי על התכנית מטעם Graduate School USA.

ביקרנו במטה ה-AAAS ונפגשנו עם האחראית על התכנית, מנהלת החטיבה האחראית על התכנית ועם אשת היחסים הבינלאומיים. מתברר כי אחת הפעילויות שלהם היא סיוע לבניית תכניות דומות במדינות אחרות, וממשק מככבת כדוגמה להתרחבות שכזו. בנוסף, הם מתחילים לבצע תכניות של הערכה עצמית כדי לנסות ולכמת מה ההשפעה והיעילות של התכנית לאורך השנים.

הם מאוד מעוניינים לשתף פעולה במגוון נושאים וישמחו שבוגרי ממשק יהנו מהקשרים ומהמידע שהם חולקים עם הבוגרים שלהם, אשר אף מקיימים ״קבוצות נושאיות״ (Affinity Groups) עבור בוגרים העוסקים באותו התחום (אנרגיה, כלכלה וכו׳).

עד כה הפגישות והמפגשים מרתקים, מושקעים ומאד רציניים, אנחנו נהנים ויוצרים קשרים מעולים ובעיקר לומדים המון.