הבלוג השיתופי / כותבים אורחים

כנסת ירוקה?

24 ביוני 2015

 

אתמול נסעתי לכנסת. לרגל יום הסביבה התקיים דיון מיוחד בוועדת המדע והטכנולוגיה בנושא שינויי אקלים והשפעתם על המערכות האקולוגיות. נושא זה קרוב ללבי מכמה סיבות: כשהייתי עמית ממשק אצל המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה, הכנתי את התכנית הלאומית להיערכות לשינויי אקלים. תכנית זו עוברת שינויים קטנים והתאמות ותוצג על שולחן הממשלה להצעת החלטה בקרוב. משמח אותי להיות בורג בתהליך חשוב ומורכב שאט-אט יוצא לדרך.

בנוסף, הציגו היום בפני הוועדה את פרויקט הערכת שירותי המערכת שמנהל המארג. זהו פרויקט לאומי שבוחן את התועלות שאנו מקבלים ממערכות טבעיות, את מצבן כיום, מגמות וכיוונים עתידיים. בפרויקט זה אני עוזר בפרק שדן במערכות אקולוגיות באקלים הים תיכוני. כלומר, ביערות, חורשים, בתות ואזורי החול והכורכר.

אפשר לסכם את הדיון שנערך בוועדה בכמה שורות: שינויי האקלים כבר כאן. צוות בין משרדי מכין הצעת מחליטים לממשלה לתכנית פעולה על מנת להיערך לשינויים. כמו כן, מכינים תכנית פעולה לשימור המגוון הביולוגי שמבוססת על תוצאות פרויקט המארג.

סיכמה יפה נציגת מגמה ירוקה בדיון, שטענה שזה נחמד שאנחנו נערכים להשפעות שינויי האקלים, אבל ייתכן שעד ששינויים אלה יגיעו כבר לא יישאר טבע לשמור עליו. היא פנתה לוועדה ודרשה לשמור על הטבע, על השטחים הפתוחים ועל המגוון הביולוגי – עכשיו ומיד. למעננו ולמען הדורות הבאים. הנציגה של מגמה ירוקה התמקדה בדבריה בדאגתה מהבניה המתוכננת ממערב לירושלים. בניה שתחריב עשרות אלפי דונמים של יער וחורש.

רצוי לציין שהיו בוועדה עשרות נוכחים ושהתפוסה היתה מלאה, אבל למרבה הצער רק שני חברי כנסת, כולל היו"ר, לקחו חלק בדיון.

לקינוח צפיתי בטקס הגלובוס הירוק, שנערך גם הוא בכנסת, שהיה מעניין ומרגש. הזוכים והזוכות כבר נחשפו בתקשורת אז לא אכביר מלים עליהם. כך או כך, היתה תצוגת כוח מאוד יפה של ארגוני הסביבה והתחייבות של השר החדש להגנת הסביבה לאחריות סביבתית בקבלת ההחלטות הקשות שמחכות לכולנו בהמשך הדרך.

לסיכום, זה היה יום חצי אופטימי, אבל מה עם החצי השני?

ד"ר ערן ברוקוביץ'