איים אבודים?

ים וחופים | מז"א ואקלים
לפני ששינוי האקלים יציף איים קטנים באוקיינוס השקט ובמקומות אחרים ברחבי העולם, הוא עלול לייבש את מי השתייה שלהם

לא קל להיות אי קטן בימינו. מחקר שפורסם לאחרונה במגזין Nature Climate Change בחן את מצב מי התהום ב-43 מדינות אי קטנות ומתפתחות ברחבי העולם. המחקר גילה שמודלים אקלימיים מראים שבמרבית האיים, 31 מתוך כל אלה שנבחנו, קצב המילוי החוזר של מי התהום צפוי לרדת בכ-60 אחוז, ושרק ב-12 איים צפויה עלייה של 17 אחוז במי התהום שניתן לשאוב ולהשתמש בהם.

חוקרי האקלים צופים שבמהלך המאה ה-21 אזורים "רטובים" (כאלה שכמויות הגשם בהם גבוהות יחסית) אמנם יזכו לתוספת בגשמים, אבל אזורים יבשים יסבלו מירידה בכמות הגשמים ויהפכו ליבשים עוד יותר. מודלים אקלימיים מראים כי הסיבה לירידה במשקעים באזורים היבשים נובעת משינוי תנועת הרוחות בסקאלה הגלובלית, שינוי שמקורו בהתחממות הגלובלית. עבור איים קטנים ומבודדים מדובר לעתים במכה קשה, שכן האפשרות לפצות על אובדן הגשמים על ידי הסתמכות על מקורות מים חלופיים, או לחלופין הנחת צינור שיעביר מים ממקום בו הם נמצאים בשפע, פשוט אינה אפשרית.

קרוב למחצית מהאיים שנבחנו מוגדרים כסובלים ממצוקת מים. צילום: sergio jara, Unsplash
קרוב למחצית מהאיים שנבחנו מוגדרים כסובלים ממצוקת מים. צילום: sergio jara, Unsplash

עדשה של מים מתוקים

כיום, איים רבים עדיין תלויים אך ורק בגשמים שיורדים מעליהם. חלחול מי הגשמים לקרקע יוצר "עדשה" של מים מתוקים, שעומקה כעומק תחתית האקוויפר או השכבה הבלתי חדירה שעליה המים "נשענים". הלחץ ההידראולי, לחץ המים, של העדשה מונע כניסה של מים מלוחים מהים שמקיף את האי. ככל שעובי השכבה גדול יותר – כך קטנה האפשרות שמים מלוחים יחדרו למי התהום המתוקים.

הבעיה מתחילה כשכמות המשקעים מעל האי יורדת וכשמתגבר איבוד מים כתוצאה מאידוי (בתנאים חמים ויבשים פוטנציאל האידוי עולה) יחד עם עלייה בשאיבה ובשימוש כתוצאה מעלייה בכמות האוכלוסייה. אם במצב כזה תימשך שאיבה של מי תהום, הרי שמפלס מי התהום ילך וירד – ממש כמו בריכה שהולכת ומתרוקנת. עם הירידה במפלס מי התהום יורד לחץ המים ועדשת המים המתוקים – חומת ההגנה מפני חדירת מי הים המלוחים – נסדקת. כאשר המים המלוחים נכנסים למאגר מים מתוקים קשה מאוד להחזיר את המצב לקדמותו, וחלקים באקוויפר הופכים לא ראויים לשתייה, גם לאחר שיפור במצב הגשמים.

להסתגל למצב החדש

כבר היום קרוב למחצית מהאיים שנבחנו מוגדרים כסובלים ממצוקת מים – גם בשל שימוש יתר במקורות המים הקיימים. התמעטות הגשמים מעל האיים עלולה להרע את המצב באיים רבים נוספים בעתיד הקרוב. כחלק ממסקנותיהם, מדגישים החוקרים שקובעי המדיניות באיים צריכים להפנים את המצב ולנקוט אסטרטגיה להתמודדות נכונה עם התמעטות מקורות המים: ניהול נכון יותר של מי התהום, הימנעות משאיבת יתר, שינוי שימושי קרקע והתאמת הגידולים החקלאיים לאקלים החדש.

מזג אוויר חמים ושמיים נקיים מעננים אולי יעזרו קצת לענף התיירות באיים קטנים ואקזוטיים ברחבי העולם, אבל שינוי האקלים ידרוש מתושבי הקבע שם לשנות באופן משמעותי את אורח חייהם ולהתכונן כבר היום לבעיות שמביא אתו המחר.אולי יעניין אותך