שתפו‬        

צבוע בחצר האחורית

צבוע מפוספס נצפה לאחרונה במפתיע ביישובי המרכז. האם יש סיבה לדאגה? כנראה שכן, אם אתם צבועים  
20 בינואר 2016 

בחודשים האחרונים נרשמו בישראל מספר תצפיות של צבוע מפוספס בכמה ישובים במרכז הארץ. תצפיות אלו נדירות ביותר, משום שהצבוע המפוספס הוא חיה ביישנית ונדירה, שפעילה בעיקר בלילה ושמעדיפה לבלות בשטחים פתוחים, הרחק מחברת בני האדם.

 

הצבוע המפוספס שנצפה במרכז הארץ. תצלום: עמי לזר, רט"ג
הצבוע המפוספס שנצפה במרכז הארץ. תצלום: עמי לזר, רט"ג

 

הצבוע המפוספס (Hyaena hyaena) הוא הטורף הגדול ביותר בישראל, שיכול להגיע למשקל של עד 45 קילוגרם. למרות זאת, הוא אינו מהווה סכנה של ממש לאדם. לצבוע יש יחסי ציבור גרועים מאוד בכל הנוגע למסוכנות שלו (בעיקר בגלל בן דודו האפריקאי – הצבוע המנומר החזק והתוקפני), אך בישראל, לדוגמה, לא תועד אף לא מקרה אחד של התקפה של צבוע על אדם. הצבוע המפוספס חושש מאוד מהאדם ובדרך כלל אינו תוקף בעלי חיים גדולים. הצבוע המפוספס אוכל כל, אך ניזון בעיקר מפגרים. הצבוע גם אוכל בעלי חיים קטנים, חרקים ואפילו פירות. עקב ציד, הרעלות, דריסות, קיטוע וצמצום בהיקף השטחים הפתוחים בארץ, הצבוע נמצא בישראל בסכנת הכחדה

הצבוע שנצפה לאחרונה הגיע למרכז כנראה מאזור השומרון, שם הוא נפוץ יחסית. לצערנו, החדשות האלה לא משמחות. התצפיות התבצעו בתא שטח עמוס ביישובים, בכבישים ובאנשים – ולכן סביר להניח שאותו צבוע יתקשה לשרוד בשטח זה והוא עלול להיפגע מפעילות אנושית כלשהי. כמו כן, העובדה שצבוע שומרוני מיואש עד כדי כך עד שמגיע לאזור המרכז, מצביעה, כנראה, על הידרדרות בתנאי המחיה לצבועים באזור בעקבות בנייה, תנועה מוגברת בכבישים, התעללות שנובעת מבורות וציד.

 

לכתבה על צבועים ויונקים אחרים שנתפסו בעדשת המצלמה לחצו כאן.

למידע נוסף על הצבוע המפוספס באתר המארג לחצו כאן.

 
שתפו‬        


הירשמו לניוזלטר שלנו

עקבו אחרי זווית