שתפו‬        

ללבוש צוללת

חליפת צלילה חדשנית תסייע לחוקרים להגיע לעומק של 300 מטרים מתחת לפני המים . צלילת הבכורה תתקיים בקיץ 2014
12 במאי 2014בעזרת חליפת הצלילה הזו אפשר להגיע לעומק של 300 מטרים מתחת לפני הים. צילום: Dr. David Gruber
בעזרת חליפת הצלילה הזו אפשר להגיע לעומק של 300 מטרים מתחת לפני הים. צילום: Dr. David Gruber

במוזיאון הטבע בניו יורק הוצגה באחרונה חליפת הצלילה הקשיחה Exosuit של החברה הקנדית Nuytco. חליפה זו היא דור חדש של חליפות צלילה קשיחות שמטרתן לשמור את הצולל בלחץ סביבתי של פני הים בעוד הוא נמצא בעומק של 300 מטרים.

המפתחים מגדירים את הפיתוח כלבישת צוללת שנעה יחד עם הגוף: לחליפה החדשה מספר רב של מפרקים גליליים המאפשרים גמישות וקלות תנועה, ובכך מאפשרות ביצוע עבודות תת ימיות מורכבות ועדינות.

חליפת מגן

ה-Exosuit מצוידת במכלי אוויר והיא עצמאית כמעט לחלוטין. צילום: Nuytco Research Ltd
ה-Exosuit מצוידת במכלי אוויר והיא עצמאית כמעט לחלוטין. צילום: Nuytco Research Ltd

Exosuit מצוידת בשתי מערכות נשימה עצמאיות סגורות המספקות אוויר לצולל, ואז מסננות וסופחות את הפחמן הדו חמצני שהגוף פולט. כך, החליפה היא יחידה עצמאית שנתמכת מפני השטח רק לאספקת חשמל ולמערכת הקשר. אנשי החברה מפתחים דגם מתקדם יותר של האבטיפוס שהוא קל יותר, עצמאי לחלוטין ואף בעל סנפירי שחייה להתקדמות מהירה יותר.

חליפות קשיחות משמשות בעבודות צלילה כבר יותר מ-130 שנים. בעזרתן הגיעו הצוללים לעומק רב יחסית לצלילה שנעשתה בלעדיהן וביצעו עבודות מורכבות מתחת למים. בתחילה האוויר היה מוזרם מפני המים אל החליפה באמצעות צינור, ובהמשך צוידו חליפות אלה במכלי חמצן.

בקיץ הקרוב תיערך צלילה ניסיונית ראשונה עם החליפה החדשנית. הצוללן ירד אל קניונים תת ימיים באזור ניו אינגלנד שבצפון-מזרח ארה"ב, בניסיון לאתר חלבונים פלואורוסנטיים אצל יצורי המעמקים ולערוך תצפיות אחר בעלי חיים המייצרים ביולומינציה (הפצת אור טבעית הנעשית על ידי חיידקים סימביוטיים) בסביבתם הטבעית.

אחד משותפי המחקר, ד"ר דיוויד גרובר, מגיע לישראל להשתתף באירוע השקת אתר זווית


לאתר החברה לחצו כאן
שתפו‬        


הירשמו לניוזלטר שלנו

    עקבו אחרי זווית