שתפו‬        

חיות וחיוכים

מה אפשר לעשות כדי להפוך את הביקור בגן החיות לחוויה נעימה – בשביל החיות

 
14 בדצמבר 2015 

בעבור חיות הבר, גן חיות עלול להיות מקום עצוב מאוד. פעמים רבות, החיות הכלואות נראות אומללות, מנותקות רגשית ולעתים אף מדוכאות או על סף שיגעון בגלל הבידוד שבו הן נתונות. חוקרת בעלי חיים האמריקאית לורל ברייטמן פרסמה לאחרונה מדריך קצר ומקורי מאוד לדרך הנכונה שבה צריך להתנהג בגני חיות כדי להפוך את החוויה לנעימה יותר – בשביל החיות.

ברייטמן אומרת שהתנאים ברבים מגני החיות אכן גורמים לפגיעה כזאת או אחרת בחיות, אך מוסיפה שהמבקרים בגני החיות יכולים לשפר, ולו במעט, את מצבן הנפשי והרגשי.

J P.flickr
תצלום: J P.flickr

העיקרון הבסיסי במדריך של ברייטמן הוא: אל תהיו משעממים. אל תסתפקו בהצצה חטופה, קליק אחד של המצלמה ותמשיכו הלאה. נסו למשוך את תשומת לבן של החיות ולהפוך את הביקור שלכם ליד הכלוב שלהן לאירוע חיובי ומבדר ככל הניתן.

ברייטמן ממליצה על חמש פעולות בסיסיות, שאותן ניתן לפתח ולשכלל מדי פעם:

1. להתחפש. על פי ברייטמן, בגן החיות שבברונקס, ניו יורק, כבר הגיעו למסקנה שהיום האהוב ביותר על הג'ירפות הוא ליל כל הקדושים, שבמהלכו מבקרים בגן מאות מבקרים מחופשים. ביום הזה, הגורילות נצמדות לחלון שלהן ומביטות בהשתאות בכל היצורים המוזרים שמסתובבים לידן. זו לא חייבת להיות תחפושת מלאה, ואפשר להסתפק בכובע משעשע או בבגד זוהר ומיוחד. העיקר לשבור קצת את השגרה הוויזואלית של החיות.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=c3HRcy5N-Rg[/youtube]

 

2. לבוא עם תינוק. ברייטמן אומרת שחיות מגלות עניין רב בתינוקות. קופי אדם צעירים אוהבים לשחק מחבואים עם ילדים קטנים, ופינגווינים שוחים בהתלהבות מצד לצד כשפעוטות מתרוצצים לידם. ייתכן מאוד, מוסיפה ברייטמן, שלחלק מהחיות תינוק קטן נראה כמו חטיף טעים, אבל כל עוד הסורגים חזקים מספיק, גם חוויה כזאת יכולה להיות חיובית.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=iVIjckwltkk[/youtube]

 

3. להצטייד בכלי נגינה. מדהים לראות עד כמה חיות נהנות ממוזיקה. ברייטמן מספרת שמדי פעם היא מארגנת הופעות מיוחדות בעבור חיות בשבי, אבל מוסיפה שאין צורך בלהקה או בתזמורת כדי להסב להן הנאה. אפשר להסתפק במפוחית או בתוף מרים קטן ולנגן כמה צלילים שמחים.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=ZS_6-IwMPjM[/youtube]

 

4. לעשות שטויות. אם אתם באמת רוצים לבדר חיה בשבי, אתם צריכים להיות מוכנים להיראות קצת מגוחכים במקום ציבורי. עמדו על הראש כמו ליצן, בצעו גלגלונים כמו אקרובט (לא חייבים להיות טובים בזה), להטטו בכדורים צבעוניים, שלפו מטפחות ארוכות מהכובע שלכם. כל פעולה יוצאת דופן עשויה למשוך את תשומת לבן של החיות. גם אם הבהלתם קצת איזו חיה, זה לא באמת נורא. פשוט הפסיקו את המופע והתרחקו משם. אולי נפלתם על חיה ביקורתית במיוחד.

5. להביא חומר קריאה. בגני חיות רבים בוחרים להקרין לחיות סרטים שונים (מקטעי אנימציה של דיסני ועד "פורנו" לחיות). ידוע גם ששימפנזות נהנות לדפדף במגזינים ולהסתכל על תמונות צבעוניות. גם אתם יכולים להעניק לחיות כמה רגעים של עניין. בביקור הבא בגן החיות הצמידו כתב עת (טבע, בישול, בריאות) עם תצלומים נאים אל השמשה של הכלוב ותראו אם החיה מהצד השני חולקת את תחומי העניין שלכם (גם טלפון חכם יכול לעבוד).

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=aPPq7o7TzIs[/youtube]

 

לקריאת המאמר המקורי לחצו כאן.
שתפו‬        


הירשמו לניוזלטר שלנו

עקבו אחרי זווית