שתפו‬        

ד"ר דניאל מדר

קוד אדום

13 בדצמבר 2015 

שינוי האקלים כבר כאן, כפי שהפנימו גם מנהיגי העולם. וכפי שצפו חוקרים, גם הדגה בים מגיבה לשינויים הכרוכים בשינוי האקלים. שני מחקרים חדשים מראים איך זה קורה בשטח.

דג קוד ודייגת. בקרוב בסכנת הכחדה? צילום: Mike Healy, Flickr
דג קוד ודייגת. בקרוב בסכנת הכחדה? צילום: Mike Healy, Flickr

המחקר הראשון מגלה כי ענף דיג הקוד האטלנטי במפרץ מיין שבצפון-מזרח ארה"ב נמצא בקריסה. מפרץ מיין מתחמם מהר יותר מאשר 99 אחוז מכלל האוקיינוסים בעולם, זאת עקב שינויים בזרמי האוקיינוס כדוגמת זרם הגולף. לצורך המחשה, בעשור האחרון התחמם המפרץ בקצב מהיר פי 2.3 מאשר הים התיכון.

המינים השונים באזור, אשר רגילים למים קרים, אינם מצליחים להסתגל לשינויים המהירים הללו בטמפרטורה. ידוע כבר כי דיג הלובסטרים, ענף חשוב ואייקוני בצפון-מזרח ארה"ב, נפגע. כעת מסתבר שגם הדגים לא מצליחים להתרבות ולמלא את השורות. הבעיה מחריפה מכיוון שהקריסה באוכלוסיית דגי הקוד לא נלקחת בחשבון בניהול דיג הקוד כיום. הדייגים מנסים לדוג יותר ויותר בזמן שהאוכלוסייה צונחת, וכך מביאים להתמוטטות מהירה וקשה יותר שלה. ב-2014, היקף השרצות הדגיגונים צנח ל-15 אחוז מהממוצע בשנות השמונים של המאה הקודמת. אם לא יוגבל דיג הקוד באזור, ויינתן לו זמן להתמודד עם ההתחממות – האוכלוסייה תיכחד תוך שנים ספורות.

Boarfish. בעיה שהפכה להזדמנות. צילום: NOAA Photo Library, Flickr
Boarfish. בעיה שהפכה להזדמנות. צילום: NOAA Photo Library, Flickr

זר, כתום וקוצני

המחקר השני מביא את הצד השני של התחממות האוקיינוס האטלנטי. אף שבאירלנד האוקיינוס מתחמם לאט יותר מאשר בצפון-מזרח ארה"ב או בים התיכון – גם שם הוא עדיין מתחמם. בתחילת שנות ה-2000 נצפו לראשונה בים הקלטי שבין אירלנד לאנגליה ולסקוטלנד דגים זרים, כתומים וקוצניים בשם boarfish ("דג חזיר-הבר" בתרגום חופשי), ממשפחת ה-Caproide. בתחילה הדייגים זרקו אותם בתסכול חזרה לים, מכיוון שקוציהם הרסו את בשרם של הדגים המבוקשים, כמו הקוד האטלנטי. עם זאת, ככל שעברו השנים הלכו וגדלה אוכלוסיית דגי ה-boarfish באירלנד, הדייגים הפכו את הבעיה להזדמנות והחלו לדוג אותם לטובת ייצור שמן דגים וכמזון לבע"ח. כיום דגים אלו מגלגלים כ-40 מיליון ש"ח בשנה.

תעשיית הדיג באוקיינוסים מגלגלת בארה"ב לבדה 800 מיליארד ש"ח בשנה. רצוי מאוד כי ניהול משאבי הדיג בעולם ובארץ ייקח בחשבון את השתנות אוכלוסיות הדגה כתוצאה משינוי האקלים, כדי למנוע קריסת מינים שפעם היו יציבים, וכן לנצל הזדמנויות של דגים חדשים בשכונה.
שתפו‬        


הירשמו לניוזלטר שלנו

עקבו אחרי זווית