החורף יגיע?

מז"א ואקלים
העלילה של "משחקי הכס" הולכת ומתחממת, אבל מה שחסר לעונה הבאה זה דווקא מזג אוויר קר

צופי הסדרה "משחקי הכס" ייאלצו להתאזר בסבלנות בשנה הקרובה. ד.ב. וייס ודיויד בניוף, מפיקי הסדרה, הודיעו שההמתנה לשידור העונה השביעית תהיה ארוכה אפילו יותר מהרגיל. הם מאשימים את מזג האוויר. נשמע לכם כמו סתם תירוץ? אם ניקח בחשבון את הסצנות שמתרחשות על רקע יערות מכוסי שלג, שמים מעוננים ונוף ערפילי, אפשר בהחלט להגיע למסקנה שצילומי הסדרה המצליחה אכן תלויים במזג האוויר.

אמנם, חלק מסצנות החוץ בסדרה מצולמות באולפן, אבל רבות מהן מצולמות בשטח הפתוח, וכאשר הממלכה הצפונית צריכה להיראות כמו חבל ארץ קפוא וחורפי במיוחד (חורף כזה שמדברים על בואו כבר שש עונות ועוד כמה מאות שנים של עלילה מקדימה), הרי שהבחירה באתרי הצילום ובתאריכים שבהם ההפקה תתרחש היא חשובה ביותר. וייס ובניוף אמרו שהם צריכים לחכות למזג אוויר קר וסגרירי יותר כדי ליצור את התחושה שהחורף אכן הגיע לווסטרוז. "עדיין אין לנו תאריך עלייה לאוויר," אמרו השניים. "אנחנו מתחילים מעט באיחור, כי בסוף העונה הנוכחית 'החורף כבר כאן', וזה אומר שמזג אוויר שמשי כבר לא ממש משרת אותנו".

אתה לא יודע כלום על שינוי האקלים, ג'ון סנואו
"אתה לא יודע כלום על שינוי האקלים, ג'ון סנואו"

העונה הקרה מתקצרת

כמעט כולם – אולי פרט למי שהיו נעולים בתא אטום לקול בשנים האחרונות – יודעים שעלילת "משחקי הכס" מתרחשת בעולם ימי-ביניימי, הרבה לפני שדיברו על התחממות גלובלית, אבל תעתועי מזג האוויר שמקשים על חייהם של מפיקי הסדרה הם תוצאה של שינוי האקלים שנוצר עקב שימוש בדלקים מאובנים בעידן התעשייתי (בעיקר שריפת פחם, גז ונפט). פרופ' יואב יאיר, ראש בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי בהרצליה, מסביר שכחלק משינוי האקלים, בעשורים הראשונים של המאה הנוכחית ניתן להבחין שהחורף מאחר להגיע לחצי הכדור הצפוני, האביב מקדים ולמעשה העונה הקרה מתקצרת. "ירידת השלגים במקום מסוים עשויה להתעכב בימים ספורים בלבד", הוא מסביר, "אבל גלובלית רואים שהחורף מתקצר. יש עוד הרבה גורמים מקומיים שמשפיעים על מזג האוויר והמשקעים – כמו קרבה לים, גובה וטופוגרפיה – ולפעמים למגמות גלובליות אין השפעות מקומיות, אבל במבט כללי רואים נסיגה של קו השלג צפונה. רואים את זה גם בישראל, רק שכאן מדובר בגשם ולא בשלג".

לא רק "משחקי הכס" נפגעים מהעדר השלג בעקבות שינוי האקלים, גם  "האיש שנולד מחדש", שזכה בשנה בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר,  סבל מבעיות קשות במציאת אזורים מושלגים וההפקה קיפצה מקנדה לארגנטינה כדי למצוא רקע ראוי לצילומי הסרט. עובדה זו עיכבה את ההפקה ועלתה כ-30 מיליון דולר.

כדי להבין את תופעת ההתחממות ואת נסיגת קו השלג, צריך להכיר את "תא  " (Hadley cell) שמכונה גם "התא המשווני", מנגנון העברת אנרגיה בין שני הקטבים. בקו המשווה האוויר החם והלח עולה למעלה, מוריד משקעים בכמויות גדולות ויוצר סופות חזקות. האוויר שעלה מגיע לרום, מתקרר ופונה לכיוון הקטבים. בדרך לקטבים נוצרת התמוככות (איבוד גובה) והאוויר יורד חזרה לכיוון הקרקע באזור קו רוחב 30 צפון ו-30 דרום ומשם נוסע בחזרה לקו המשווה. בגובה הנמוך האוויר מתחמם ומתייבש וכך חגורת המדבריות נוצרת מתחת למסלול של תא הדלי  באזור הסובטרופי.

"בעקבות ההתחממות הגלובלית, תא הדלי גדל וחגורת המדבריות מתפשטת", אומר פרופ' יאיר, "התוצאה היא שבחצי הכדור הצפוני מסלולי השקעים הברומטריים – האחראיים לגשם ושלג בקווי הרוחב הממוזגים – זזים צפונה והחורף מתעכב".

פרופ' יאיר חזר השבוע מכנס מדעי בינלאומי שנערך בלונדון ושעסק באסונות טבע ובאסונות מידי אדם. "בכנס דיברו על השיטפונות שבעבר התרחשו בבריטניה פעם ב-100 שנה ועכשיו קורים שלוש עד חמש פעמים בעשור", הוא אומר "גם במקרה הזה הגורם לשיטפונות היא אותה התחממות גלובלית שמשפיעה על הדחייה בצילומי משחקי הכס".

"אוויר חם יכול להכיל כמות גדולה יותר של אדי מים ובעת היווצרות העננים משתחרר הרבה מאוד חום כמוס שמגביר את עוצמת הסערות", מסביר פרופ' יאיר. "שנת 2016 שוברת שיאי אקלים: הטמפרטורה הממוצעת במחצית הראשונה של השנה היתה גבוהה ב-1.3 מעלות צלזיוס יותר בהשוואה לעידן הקדם-תעשייתי. אנחנו מתקרבים ליעד של עלייה ב-1.5 מעלות שנקבע בהסכמים הבינלאומיים – וזה מפחיד".

מה יעשה מלך הלילה בלי שלג?
מה יעשה מלך הלילה בלי שלג?

תגידו שלום ללה ניניה

אז איפה כדאי לוייס ובניוף לחפש אתרי צילום לסצנות המושלגות של משחקי הכס? "במקומם הייתי בודק את האפשרות לצלם בצפון-מזרח קנדה, מדרום לגרינלנד", אומר פרופ' יאיר. "דווקא שם יש אנומליה של התקררות, שמייחסים אותה להפשרה של גרינלנד, שהתוצאה שלה היא זרימה של מים קרים דרומה והתקררות מקומית".

מקומות אפשריים הם צפון קנדה, צפון נורווגיה או סקוטלנד וניו זילנד, איפה שצילמו את סדרת "שר הטבעות". "אפשר גם לנסוע לאזורים גבוהים כמו צפון-מזרח סיביר או הוקאידו בצפון יפן. לא חסרים אזורים מושלגים, אבל יש גם שיקולי לוגיסטיקה. זה תלוי בסצנות הקרב ההמוניות שהם כנראה מתכננים לצלם", אומר פרופ' יאיר. "יש גם רעיונות יצירתיים אפשריים אחרים, כמו לצלם באבו דאבי, שם יצרו השייחים כיפה ענקית עם שלג מלאכותי. זה בר ביצוע מבחינה טכנית, אבל העלויות יהיו אסטרונומיות".

אם אתם מחפשים נחמה, פרופ' יאיר מציין שיצאנו עכשיו מתקופת "האל ניניו", תופעה אקלימית מחזורית שגורמת להתחממות האוקיינוס השקט ובעקבותיה אירועי הלבנה עולמיים באלמוגים וגם בצורות ושרפות באזורים רבים ולמזג אוויר סוער באזורים אחרים ברחבי העולם. "אל ניניו" האחרון היה החזק ביותר במאה ה-21. "ייתכן שאנחנו נכנסים כעת לתקופת 'לה ניניה', שהיא הפאזה ההפוכה ל'אל ניניו' וזה אומר שיתכן שב-2017 יהיה חורף ממוצע, לא חם מדי ולא קר מדי", הוא חוזה.

האם לה ניניה תהיה טובה לחורף של ווסטרוז? "קשה עכשיו לתת תחזית עונתית לחורף הבא", מסכם פרופ' יאיר, "הדבר היחיד שבטוח זה שההפקה צריכה להעסיק חזאי טוב".אולי יעניין אותך