יש חג בלי אש

טיולים ופנאי
ההחלטה לבטל השנה את מדורות ל"ג בעומר בגלל איום הקורונה יכולה לשמש הזדמנות למציאת דרכים חדשות, ומזיקות פחות לבריאות ולסביבה, לחגוג את החג

כמו פסח, יום העצמאות וימי הזיכרון, גם ל"ג בעומר צפוי להיראות שונה לגמרי השנה. מנהג הדלקת המדורות, הסמל המוכר ביותר של החג, צפוי להתבטל בגלל מגפת הקורונה, ולראשונה מזה שנים אנחנו ככל הנראה, עומדים בפני ל"ג בעומר נטול אש ועשן. אל ההחלטה הזאת על ביטול המדורות מתחברים קולות שקוראים בשנים האחרונות להפסיק את מנהג הדלקת המדורות בחג גם בשנים שבהן אין מגפה עולמית, זאת בגלל הנזקים הבריאותיים והסביבתיים הקשים שנגרמים בגללו.

במחקר חדש, שיפורסם בגיליון הבא של כתב העת "אקולוגיה וסביבה", מוצג ניסיון שהתבצע בבית ספר יסודי במרכז הארץ ליצור חלופות מהנות וגם ידידותיות לסביבה למדורות, ונחשף שגם אם הדבר לא תמיד קל ופשוט, הרי שהוא בהחלט אפשרי.

זיהום אוויר גבוה פי 11

"ל"ג בעומר הוא ללא ספק החג המזהם ביותר, אין לו אח ורע מבחינת הפגיעה בבריאות הציבור", אומר פרופ' אלון טל, ממחברי המחקר וראש החוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב. ואכן, ריבוי המדורות בליל החג מוביל מדי שנה לעלייה משמעותית ברמת זיהום האוויר, שחורגת מהערכים הבטוחים על פי חוק אוויר נקי: ב-2019, למשל, רמת זיהום האוויר בחג היתה גבוהה עד פי 11 מהממוצע. הדבר גורם לעלייה במספר הפונים לחדרי מיון בעקבות התקפי אסתמה ובעיות נשימה. המדורות מסוכנות במיוחד לילדים, שמהווים את אחת מקבוצות הסיכון שעלולות להיפגע מזיהום האוויר, ושדווקא הם אלה שנחשפים אליו יותר מכל סביב המדורות בליל החג. על כל אלה מתווספים הנזקים הבריאותיים הישירים שעלולים להיגרם בעקבות האש, כמו כוויות ופגיעות גופניות אחרות.

השפעותיו השליליות של החג על האדם והסביבה הובילו בשנים האחרונות להתחזקותה של מגמה שקוראת לצמצם את מנהג הדלקת המדורות או להחליפו בפעילויות ידידותיות יותר לסביבה. תצלום: georgiana avram – unsplash

ל"ג בעומר מזיק גם לסביבה. מדורות שלא כובו כהלכה עלולות לגרום לשריפות יער. העצים, הצמחים ובעלי החיים בסביבת המדורות סובלים גם הם מהעשן, מזיהום האוויר ומהפסולת שהחוגגים משאירים אחריהם, והנקודות המפוחמות הרבות ושאריות החומרים שנשרפו פוגעים בנוף הטבעי.

השפעותיו השליליות של החג על האדם והסביבה הובילו בשנים האחרונות להתחזקותה של מגמה שקוראת לצמצם את מנהג הדלקת המדורות או להחליפו בפעילויות ידידותיות יותר לסביבה. עיריית חולון, למשל, הציעה לתושבים בשנה שעברה מגוון פעילויות חלופיות למדורה ללא תשלום, כגון סדנה בנושא המטבעות של בר כוכבא, סדנה להכנת חץ וקשת, מופע אש וסיור עששיות; בבני ברק הודלקה בעבר "מדורה אקולוגית" מפנסים באמצעות מעגל מדוושי אופניים; וברמת גן בחרו ב-2019 לחגוג את החג באמצעות רחצה לילית מוזלת ופעילויות לילדים ולנוער בבריכות העיר בליל החג החם. "הגיע הזמן שנוכל לחגוג את החג בלי ייסורי מצפון", אומר פרופ' טל.

עפיפונים במקום מדורות

המחקר החדש, שנערך על ידי ד"ר דורית קרת מהחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב ופרופ' טל, עקב אחר תוכנית להחלפת המדורות שיזמה קבוצת "מובילות ירוקה" בבית ספר יסודי במרכז הארץ: תלמידים מכיתות ג'-ו' שנבחרו להוביל את התחום הסביבתי בבית הספר. חברי הקבוצה החליטו לארגן תחרות בין כיתות בית הספר, שבמסגרתה כל כיתה תחליף את מדורת ל"ג בעומר בחגיגה ידידותית לסביבה שתבחר, והרעיון המוצלח ביותר יזכה את תלמידי הכיתה בפרס אטרקטיבי: צפייה כיתתית בסרט בקולנוע על חשבון שעות הלימודים. התלמידים קבעו שהרעיון הזוכה ייבחר על ידי ועדה של תלמידים, הורים ומורים, על פי קריטריונים של יצירתיות, בריאות ושמירה על הסביבה.

עם זאת, תוכניתם של התלמידים נתקלה בהתנגדות מפתיעה, לא מצד הילדים האחרים – אלא דווקא מצדם של חלק מההורים, שלא הסכימו שהמדורות יבוטלו. על פי הראיונות שערכו החוקרים, מעבר לחוסר הרצון של ההורים לשנות את התוכנית שכבר נקבעה ולחשש שלהם שתכנון חלופות יהיה מסובך ומעמיס, ההורים עצמם אהבו מדורות, התקשו לוותר על החוויה ולא רצו שהילדים שלהם יחמיצו אותה. “מתברר שלפחות ביסודי, זה לא חג של הילדים – זה חג של ההורים", אומרת ד"ר קרת. "יש להם סנטימנטים לאירוע וקשה להם להתגבר עליהם".

כפשרה, הוחלט לקיים בכל כיתה הצבעה חשאית בין התלמידים, שלפיה ייקבע האם הכיתה תשתתף בתחרות או תקיים מדורה. ב-8 מתוך 22 כיתות בית הספר הצביעו התלמידים בעד קיום פעילות חלופית למדורות, אך גם כאן נתקלה התוכנית במכשול מצד ועדי ההורים, שסירבו בחלק מהכיתות לקבל את החלטת התלמידים וקבעו שבכל זאת תתקיים מדורה.

בסופו של דבר, ארבע מכיתות בית הספר קיימו בערב החג פעילות חלופית במקום מדורה. בשתיים מהכיתות יצאו התלמידים לטיולי עששיות, שכללו סיפורים ברוח החג. כיתה אחת ערכה פעילות בחיק הטבע שכללה יצירה בעקבות ל"ג בעומר, העברת מסרים באמצעים שונים (למשל בשפת הגוף) ומשחק טריוויה בנושא החג. הכיתה שזכתה בתחרות ארגנה חגיגה בנושא העברת מסרים דרך עפיפונים (כתחליף להעברת מסרים באמצעות מדורות), שנערכה בטבע, באזור שיש בו שרידים ארכאולוגיים של הכיבוש הרומי בישראל. בכל הפעילויות נעשה שימוש בחומרים ממוחזרים וטבעיים, והכיבוד באירוע התבסס על אוכל בריא: פירות, ירקות ותפוחי אדמה שנאפו מראש בתנור. "הייתה לילדים שהשתתפו בחגיגות האלטרנטיביות חוויה מיוחדת ומערבת, וגם תלמידי הכיתות שלא זכו הרגישו שהם עשו משהו טוב לסביבה", אומרת ד"ר קרת. "הילדים היו מרוצים ונהנו מאוד, אולי יותר מאשר אם הם היו עושים מדורה".

הכיתה שזכתה בתחרות ארגנה חגיגה בנושא העברת מסרים דרך עפיפונים (כתחליף להעברת מסרים באמצעות מדורות). תצלום: anna kolosyuk – unsplash

אפשר לחגוג אחרת

על פי מסקנות המחקר, על מנת להתמודד עם התנגדותם של ההורים להחלפת המדורות, מומלץ לבתי ספר שמעוניינים ליזום תוכניות דומות לשתף את ההורים בשלב מוקדם ככל האפשר, להסביר להם את הנושא בהרחבה, להכין אותם ולערב אותם בתכנון החלופות. 

בנוסף, משאלונים שהעבירו החוקרים בקרב התלמידים נמצא שמקור המשיכה העיקרי של המדורות עבור הילדים הוא לא המדורות עצמן, אלא הבילוי עם חברים באירוע, בחוץ בערב, כך שמומלץ שחלופה למדורות תכלול את המאפיין הזה. בנוסף, תלמידים רבים ציינו שהם לא אוהבים את העשן ואת הרעש שכרוכים באירועי המדורות, כך שהדגשת העובדה שחלופה נטולת אש לא כוללת גם את תופעות הלוואי הללו עשויה לעודד את הבחירה בה.

עוד נמצא בשאלונים שהילדים שהעדיפו את האלטרנטיבה הסביבתית למדורות התאפיינו בכישורי שליטה עצמית גבוהים יותר. "אנחנו יודעים שקידום כישורי שליטה עצמית משפיע לטובה על תחומים רבים בחיים, כמו הישגים בלימודים וקשרים חברתיים", אומרת ד"ר קרת. לדבריה , מיזם כמו זה שמוצג במחקר, שדרש מהתלמידים יוזמה ויצירתיות, הוא דוגמה לאופן שבו חינוך לסוגיות סביבתיות יכול לתרום להתפתחותם של הילדים.

"מעבר להקניית הידע, אנחנו רוצים לקדם בעזרת בית הספר גם את פיתוחם של כישורים חשובים שיעזרו לילדים בחיים", היא אומרת. "המחקר מראה שאפשר לחגוג את ל"ג בעומר בצורה אחרת, חווייתית וכיפית מאוד, ושלא נפסיד שום דבר גם בלי מדורה".אולי יעניין אותך