שתפו‬        

לייק לאנרגיה נקייה

בזמן שהפוליטיקאים מתנצחים בוועידת האקלים בפריז, יזמים ומיליארדרים ברחבי העולם מציעים להילחם בשינוי האקלים בנשק שהם מכירים הכי טוב: טכנולוגיה וכסף
3 בדצמבר 2015 

שבוע השיחות הראשון בוועידת האקלים בפריז מתקרב לסיומו ובעולם עדיין אופטימיים שבקרוב ניתן יהיה להציג הסכם אקלים חדש ומחייב שיצליח לעצור את ההתחממות הגלובלית. אבל כדי לעצור את ההתחממות הזאת צריך טכנולוגיה, ובשביל טכנולוגיה כזאת צריך תמריצים – ובדיוק בשביל זה מוצעים היום, בתזמון לא מקרי, כמה מענקים נדיבים לפיתוח טכנולוגיות ירוקות. אז מהיכן תצא הבשורה – מפריז או מעמק הסיליקון?

 20 מיליון לקיבוע פחמן

תחרות XPrize היוקרתית משלבת כסף גדול, אתגרים גלובליים וטכנולוגיות מתקדמות. מטרת התחרות היא לפתור בעיות בתחומי מפתח של החברה האנושית באמצעות פרסים כספיים שניתנים לטכנולוגיות מבטיחות בתחום. כל כמה שנים נפתחת תחרות Xprize בתחום אחר. התחרות הראשונה זכורה במיוחד, משום שבמסגרתה שוגר לחלל כלי הטייס המאויש הפרטי הראשון בהיסטוריה: ספינת החלל "ספייסשיפ1", שטסה לחלל ב-2004.

לאחרונה פורסם נושא התחרות הקרובה: קיבוע פחמן. באתר התחרות מציעים פרסים על סך 20 מיליון דולר למועמדים שיציגו טכנולוגיות לשימוש חוזר בפחמן דו-חמצני שנפלט מתחנות כוח ומהתעשייה. דוגמאות למוצרים אלה הם דלקים חלופיים, חומרי בניין, פלסטיק ואפילו מוצרי צריכה שונים – כיד הדמיון הטובה של היזמים שייענו לאתגר. מטרת העל בסופו של דבר היא למנוע את פליטת גז החממה פחמן דו-חמצני אל האטמוספרה, ובכך לצמצם את שינוי האקלים.

מדענים כבר עמלים על קיבוע פחמן בדרכים מגוונות: קיבוע פחמן דו-חמצני לקלציום קרבונט (CaCO3), שהוא המרכיב העיקרי באבן גיר, כדי ליצור חומר מוצא לייצור מלט; ייצור דלק מפחמן דו-חמצני באמצעות שימוש באנרגיה סולרית, או במילים אחרות, ייצור דלק מפסולת של דלק; ועוד. עם זאת, כפי שפרסמנו בעבר, המועצה האמריקאית הלאומית למדע פרסמה דו"ח שמסכם את תחום קיבוע הפחמן וקובע שלא צפוי שהתחום הזה יוכל לפתור את בעיית פליטת גזי החממה ושינוי האקלים לפחות עד 2050. גם המומחים בתחום מעריכים שטכנולוגיות אלו עדיין לא קרובות לבשלות, וכי כרגע מקווים כי יתנו פתרון אפילו רק לעשרה אחוזים מהפחמן הנפלט על ידי האדם.

האם תחרות זו תוכל להכות את התחזיות? נחכה ונראה.

צפו בסרטון המקדם את התחרות:

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=iszKSs801nk[/youtube]

המיליארדרים מתגייסים

מייסד פייסבוק מארק צוקרברג הפך השבוע לאבא והודיע שיתרום במהלך חייו 99 אחוז ממניותיו לשיפור העולם למען הדור הבא. כעת מתברר שצוקרברג לא מחכה לילד הבא כדי להתחיל לפעול, ויחד עם מיליארדים אחרים דוגמת ביל גייטס (מייקרוסופט), ריצ'רד ברנסון (וירג'ין) וג'ף בזוס (אמזון) הקים את "הקואליציה לאנרגיה פורצת דרך", שבמסגרתה ישקיעו בחברות שעוסקות באנרגיה נקייה ושנמצאות בשלבי הפיתוח שלהן.

"קידום פתרונות אנרגיה נקייה הוא חלק מהותי מבניית עולם טוב יותר", כתב צוקרברג בדף הפייסבוק שלו. "לא נוכל להתקדם בצורה משמעותית בתחומים אחרים בלי אנרגיה בטוחה ואקלים יציב".

צפו בביל גייטס מסביר את הצטרפותו לקואליציה:

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]

[/youtube]

 

בעקבות הכתבה ב"זווית" הסיפור פורסם גם ב-Ynet.
שתפו‬        


הירשמו לניוזלטר שלנו

    עקבו אחרי זווית