זומבים מעופפים

חי וצומח |
זבוב טפיל גורם לדבורי דבש להפוך לזומביות ופוגע באוכלוסיית הדבורים בעולם

רבים כבר שמעו על היעלמותן המסתורית של דבורי הדבש (Apis mellifera) ברחבי העולם בעשור האחרון – תופעה שמכונה הפרעת התמוטטות המושבה (colony collapse disorder). תופעה זו מדאיגה מבחינה כלכלית וסביבתית משום שהיא פוגעת בייצור הדבש העולמי, וחמור מכך – פוגעת בהאבקת יבולים חקלאיים בהיקף משמעותי. הגורמים העיקריים לפגיעה בדבורים הם שינוי אקלים, טפילים ושימוש בעייתי בחומרי הדברה.

כעת, קבוצת חוקרים מארצות הברית גילתה גורם חדש ומשמעותי שפוגע בדבורים: טפיל שהופך אותן לזומביות. בטבע ידוע על פטריות שהופכות נמלים לדמויי זומבים. כלומר, גורם להם לשנות את התנהגותם בדרך שמועילה לטפיל. במקרה של הדבורים, מדובר בזבוב הזומבי Apocephalus borealis, שמטיל ביצים בבטן הדבורים.

דבורה בשליטת טפיל. תצלום: kqed
דבורה בשליטת טפיל. תצלום: kqed

התנהגות הדבורים הופכת לבלתי יציבה: הן נמנעות מלעוף ביום, מסתובבות במעגלים על הקרקע, עוזבות את הכוורות שלהן באמצע הלילה או במזג אוויר סוער (כזה שבדרך כלל גורם לדבורים לנוח בכוורת), ומאוחר יותר הן גם מתות. שבוע אחרי מותן של הדבורים, זחלי הזבובים בוקעים מגופות הדבורים הנגועות וממשיכים את מחזור החיים שלהם.

בשנים האחרונות התגלו כוורות נגועות בעשרות אתרים ברחבי ארה"ב ובדרום קנדה. יש אזורים בהן כ-80 אחוז מהכוורות נגועות. כדי לעקוב אחר התפשטות הזבוב הטפיל והמשעבד הוקם דף אינטרנט ייעודי בשם זומבי ווטש. אתם מוזמנים להיכנס אליו ולברוח בצעקות מוגזמות כאשר הטפילים יתקרבו לביתכם.

zombie bees
מפת התפשטות הזבובים המשעבדים. מקור: zombeewatch

דבורים זומביות בקנדה:

 

 אולי יעניין אותך