העימות הגדול נגד בזבוז המזון: העלילה הסוחפת של עונת החגים מתרחשת אצלכם במטבח

בריאות ומזון | מדיניות וחברה | פסולת ומיחזור
בשנים האחרונות, בין חג לחג, צמח והתחזק לו נבל מסוכן: בזבוז המזון. אך אל דאגה, עם קצת הכוונה מאיתנו, ילדינו יכולים להיות גיבורי העל שילחמו בו, ויצילו את האוכל! (וגם את הכסף ששילמנו עליו)

גבירותיי ורבותיי, הורים וילדים בכל הגילאים, התכוננו לעונת חגים מהסרטים, שלכבודה המשפחה כולה עומדת להפוך לאוסף גיבורי על שנלחמים ברשע אמיתי שאין כמוהו. אז לפני שיותר מדי מארוחות החג הכה-מושקעות שלנו ימצאו את עצמן בפח, לבשו שכמיות והצטרפו אלינו אל "העימות הגדול נגד בזבוז המזון"!

לפני שנים רבות, בארץ החגים החגיגיים והאורות הנוצצים, קם לו נבל בלתי סביר: בזבוז המזון. כן, קוראים יקרים, באותה עונה שחוגגת שפע, לעתים קרובות רואים תלוליות של אוכל טוב לחלוטין מושלכות לפח ללא רחם, והררי מזון שמתבזבזים לשווא. אבל אל תפחדו, כי בתוך סיפור העודף הקולינרי הזה מסתתרים הגיבורים הבלתי-מוזכרים של הסיפור שלנו: הילדים שלנו, שיש להם את הכוח להיות חלק מהפתרון. כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה לכוון אותם לכיוון הנכון, כמו באטמן לרובין, כמו איירון מן לספיידרמן, כמו פרופסור אקס לאקס-מן.

מוכנים? העלילה שלנו מתחילה.

מערכה ראשונה: האשם בפיאסקו החג

למה, הו למה, בזבוז האוכל בחגים משתולל? ובכן, הנבל הגדול שלנו פועל מתוך רשת סבוכה של מסורת, עודף ושכחה. ארוחות ערב עצומות עמוסות תבשילים, ערימות של קינוחים וגבעות של ירקות מובילים לעתים קרובות לפינוק יתר, וגורמים לזולליהן להשאיר יותר על הצלחות מאשר בבטן – ולרשע לנצח.

מערכה שנייה: הצטרפו למיני-גיבורי-העל האקולוגיים!

אבל אל דאגה, הנה באים הגיבורים שלנו בגובה מטר וחצי, מפוצצים ברעיונות חדשניים להתמודדות עם מפלצת בזבוז המזון של החג!

כיצד הם יעשו זאת? צפו ולמדו:

סצנה 1: מצעד השיגעונות שנשארו

רק דמיינו לעצמכם: מצעד של שאריות החג שלכם, צועד לו לקצב התופים של הילדים. איך עושים זאת? פשוט מאוד, הופכים את המקרר שלכם לקרנבל של יצירתיות: אתגרו את הילדים להמציא מנות מטורפות מהשאריות שנותרות אחרי הארוחות החגיגיות. טעים, וגם שובר שגרה. "טאקו אורז עם קונפטי דבש", מישהו?

סצנה 2: אבירי השליטה במנות

למדו את הקטנים שלכם את האומנות העילאית של השליטה במנות. השתמשו בצלחות קטנות יותר – והגישו רק את מה שהם יכולים לאכול בנוחות. זו אסטרטגיה עדינה – אך אדירה.

selective focus photography of boy wearing black Batman cape
אל דאגה, הנה באים הגיבורים שלנו בגובה מטר וחצי, מפוצצים ברעיונות חדשניים להתמודדות עם מפלצת בזבוז המזון של החג! Photo by TK on Unsplash

סצנה 3: המשחק "תאכלו אותי קודם"

חברו לפריטים במקרר שלכם שלטים קטנים וחמודים, שעליהם תרשמו: "תאכלו אותי קודם". אתגרו את הילדים שלכם לסיים את הפריטים האלה לפני שהם צדים ארוחה טרייה יותר.

סצנה 4: משחק "משטרת הצמבוז"

הכירו את "משטרת הצמבוז" – משטרת צמצום בזבוז המזון! הורים, אתם יכולים לחבוש כובעים מגוחכים, וילדים, תפסו את התגים שלכם. המשימה שלכם: להגיש את המנות המדויקות ביותר לכל אחד ואחת מבני המשפחה, שלא ישאירו אותם רעבים – אבל לא יתנו להם מה לזרוק, וכך לחסל את האשמים בבזבוז מזון. הפרס? אם הגשתם מנה מדויקת שלא התבזבזה ומיגרתם את פשע הבזבוז, תזכו לרקוד ריקוד מטופש ליד שולחן האוכל.

סצנה 5: ארוחת מסתורין – "תעלומת בזבוז המזון"

הפכו את ארוחת הערב להרפתקה מסתורית! אחד או אחת מבני המשפחה בוחרים בסתר מרכיב מהמטבח. המלכוד? זה חייב להיות המוצר שהוא הקרוב ביותר להתקלקל. מכאן מתחילה תעלומה משפחתית: זיהוי המרכיב הסודי. האם בלוטות הטעם שלכם יכולות לפתור את חידת "בזבוז האוכל"? האם תידרשו לחקירה אינטנסיבית? (מותר להשתמש בשאלות "כן" ו"לא" בלבד!) ברגע שתחשפו את המרכיב המסתורי, על כולם לשלב אותו בארוחה שלהם, וכך לגאול אותו מבזבוז.

סצנה 6: מופע הבובות "מהחווה לשולחן"

למה לדבר על מקורו של האוכל, כשאפשר להעלות מופע בובות? צרו דרמה מצחיקה שכוללת ירקות ופירות שעוברים הרפתקה נועזת, כל הדרך מהחווה ועד לשולחן שלכם. נקודות בונוס יינתנו על מונולוגים דרמטיים מאת מר ראש כרוב.

סצנה 7: אקסטרווגנזה אפית של חילופי אוכל

החליפו את דרככם אל הצמבוז! ארחו מפגש משפחתי של "החלפת אוכל", שבו כל אחד ואחת מביאים שאריות אוכל שהם רוצים להחליף. כמו בזאר של חג, אבל עם מלית במקום צעיפים.

Plates with leftover food on table
חסלו את האשמים בבזבוז מזון! Photo by Rachel Claire on Pexels

סצנה 8: ניסוי "הבישול ההפוך"

מוכנים לקצת קסמי מטבח? נסו "בישול הפוך". הכינו והגישו קינוח לפני המנה העיקרית וצפו בתגובת המשפחה שלכם. זו דרך טובה להשתמש במרכיבים שאחרת היו הולכים לפח (כמו בננות מעט בשלות מדי – שיכולות להפוך לעוגת בננה נהדרת!), וגם לחשוב על הארוחה בצורה יצירתית, מחוץ לקופסה. מי ידע שפאי תפוחים בדבש יכול להיות מתאבן?

סצנה 9 ואחרונה: חברו את מניפסט הצמבוז המשפחתי של "לוחמי הבזבוז"

שבו עם ילדיכם ונסחו מניפסט משפחתי נגד בזבוז מזון. כתבו באופן נועז ולא מתנצל. היו אמיצים, עשו צעד פרובוקטיבי ותתחייבו לקיים חג "אפס בזבוז מזון". זה אומר לתכנן ארוחות בקפידה, לקנות בצורה חכמה ולוודא ששום דבר אכיל לא הולך לפח. שתפו את המניפסט עם חברים ובני משפחה, ואתגרו גם אותם להצטרף לתנועת "לוחמי הבזבוז".

בהרפתקת החג הסוערת הזו אימצנו את האבסורד, חגגנו את המטורף ורקדנו עם שאריות. התוצאה? עונת חגים שאין כמותה, שבה הצלת משאבי כדור הארץ מבזבוז מזון, וגם הצלת הכסף המשפחתי שמשמש לקניית האוכל, מהנים מאי-פעם.

כהורים וילדים, יש לנו את הכוח לשכתב את תסריט החג. בואו נחגוג את העונה עם מסורת חדשה – כזו שבה מתענגים על האוכל, לא מבזבזים אותו. הבה ונצפה בהשתאות איך ילדינו הופכים לגיבורי החג שלא ידענו שאנחנו צריכים – ונלחמים בבזבוז המזון, ארוחה אחת בכל פעם. בסיפור החג הקסום הזה, הלוחמים האקולוגיים הקטנים שלנו לא רק מצילים את היום; הם מצילים את משאבי כדור הארץ ומלמדים את כולנו שיעור חשוב בתהליך. אז, שנתחיל?

ד״ר מיכל ביטרמן היא מנכ״לית וממייסדי ארגון The Natural Step ישראל.אולי יעניין אותך