שיא גרמני חדש


 

לאחרונה פרסמנו שדנמרק הפיקה ביום אחד בתחילת חודש יולי האחרון 140 אחוז מצריכת החשמל שלה באמצעות מקורות אנרגיה מתחדשים (בעיקר רוח). הישג מרשים עוד יותר בתחום מגיע מגרמניה, שב-25 ביולי הפיקה שיא של 78 אחוז מצריכת החשמל הארצית ממקורות מתחדשים. צריכת החשמל בגרמניה גדולה פי 17 מזאת של בדנמרק, והיא צרכנית החשמל השישית בגודלה בעולם.

Peter Heilmann.flickr
Peter Heilmann.flickr

כושר הייצור המותקן מאנרגיות מתחדשות בגרמניה עומד על 28 אחוז מסך כל מתקני הפקת האנרגיה של המדינה. כלומר, כאשר כל מתקני האנרגיה של גרמניה פועלים על 100 אחוז תפוקה, 28 אחוז מהחשמל המופק מקורו באנרגיות מתחדשות. אז איך ניתן להפיק 78 אחוז מהצריכה ממתחדשות? הישג זה התאפשר בעזרת שילוב של רוחות חזקות בצפון גרמניה, שבה ממוקמות רוב טורבינות הרוח שלה, שפע שמש בדרום גרמניה, שם ממוקמים רוב מתקני האנרגיה הסולארית שלה, וביקוש נמוך של חשמל, משום שהיה מדובר ביום שבת (שבו יש צריכת חשמל נמוכה במגזר העסקי).

שיאים כאלה מראים שמעבר לאנרגיות מתחדשות הוא לא חזון עתידי, אלא מציאות קיימת. כאשר תיפתר בעיית האחסון של אנרגיית חשמל ממקורות מתחדשים (בתוך כעשור, על פי הערכות), יש לא מעט כלכלנים שצופים שרוב העולם יעבור לאנרגיות מתחדשות. כאשר זה יקרה, צפויה להיווצר "בועת פחמן", שבה מדינות רבות שברשותן עתודות או מאגרים של דלקי מאובנים, צפויות להפסיד סכומי עתק עקב השקעות והסתמכות על דלקי מאובנים אלה.

 

 אולי יעניין אותך