שמים את טביעת הרגל על היד

טכנולוגיה וחדשנות |
לפליטה של כמה פחמן כבר גרמתם היום? צמיד חדש מציע לחשב את טביעת הרגל הפחמנית שלכם לאורך היממה כדי שתוכלו לתרום לסביבה בריאה יותר

 

בשנים האחרונות תרבות הבריאות והכושר גרמה לרבים מאתנו להצטייד בצמידים שסופרים את הצעדים שעשינו במהלך היום ובאפליקציות סלולריות המחשבות את כמות הקלוריות היומית שצרכנו.

יש הטוענים שבריאות הסביבה חשובה לא פחות, שכן ללא כדור ארץ בריא יכולת הקיום שלנו – לא כל שכן איכות החיים ובריאותנו – מוטלת בספק. בהשפעה על בריאותו של כדור הארץ יש לכל אחד ואחת מאתנו חלק. אחד הכלים למדידת ההשפעה הזו, שבו נהוג להשתמש בשנים האחרונות, הוא טביעת הרגל האקולוגית.

 

אפליקציה חכמה שאוגרת את כל המידע על פליטת הפחמן האישית של המשתמש. הצמיד מציג את המצב העדכני וגם אוסף מידע מחיישנים וברקודים ייעודיים. צילום: LAYER
אפליקציה חכמה שאוגרת את כל המידע על פליטת הפחמן האישית של המשתמש. הצמיד מציג את המצב העדכני וגם אוסף מידע מחיישנים וברקודים ייעודיים. צילום: LAYER

טביעת הרגל האקולוגית שלנו מודדת מהו השטח הנדרש לקיים אותנו בהתאם לפעולות שאנחנו עושים ולמשאבים שאנחנו צורכים, והוא נמדד בדרך כלל בדונם לנפש. אפשר למדוד טביעת רגל אישית ואפשר למדוד גם את טביעת הרגל האקולוגית של חברות, ערים ומדינות.

המדידה של טביעת הרגל האקולוגית נעשית מתוך הבנה שכדור הארץ יכול להכיל ולפרנס אוכלוסייה בגודל מסוים בלבד. היכולת הזו נקראת כושר נשיאה, והיא מגדירה את יכולתו של שטח כלשהו לקיים מספר פריטים בזמן נתון – כלומר להזינם, להשקותם, לספק להם את כל המשאבים הנדרשים לקיומם וכמובן לקלוט את הפסולת שהם מייצרים.

היבט מהותי במדידת כושר הנשיאה של שטח היא יכולת המשאבים והשטח להתחדש ברמה שתוכל להמשיך לספק את צרכי הפריטים הללו בלא פגיעה משמעותית ברמת החיים שלהם; הנקודה המקסימלית של כושר הנשיאה היא הנקודה בה רמת החיים מתחילה לרדת.

מה קורה אצלנו? בישראל נמדדת טביעת הרגל האקולוגית בכ-53 דונם לנפש, בעוד שהשטח הזמין על פני כדור הארץ מספיק לצריכה של כ-18 דונם לנפש בלבד. פירוש הדבר הוא שטביעת רגל של 53 דונם לנפש מצריכה שטח של כשלושה כדורי ארץ!

בחירה דלת פחמן

חלק מהותי במדידה הוא כמות הפחמן הדו-חמצני שנפלט בגלל שריפת דלקים המשמשים לייצור של מוצרים ושירותים (נסיעות, ייצור מזון ומוצרים שונים), והשטח הנדרש לטיפול בפליטות אלה. חלק זה נקרא טביעת רגל פחמנית, והוא מושפע מבחירות שנחנו מבצעים מדי יום בלי להשקיע בכך מחשבה.

למשל, אם נחליט לאכול בארוחת הצהריים מזון שגדל בארץ או שלא עבר עיבוד, הרי שטביעת הרגל הפחמנית שלנו תהיה קטנה יותר מאשר אם נבחר במזון שיובא מחו"ל או כזה שעבר תהליכים שונים כדי להגיע אל הצלחת. המבורגר שנמכר ברשת עולמית של מזון מהיר גורם לפליטת פחמן דו-חמצני גדולה בהרבה מזו של סלט ירקות טריים שהגיעו משדות ברחבי הארץ (וזה בלי להתייחס לשאלה עד כמה חשובה לכם הבריאות שלכם… זה כבר נושא לכתבה אחרת).

הצמיד נותן חיווי קבוע על מצבו של המשתמש יחסית ליעד שהוגדר מראש, וכך הוא יכול להתאמץ יותר ולהפחית את הפליטה. צילום: LAYER
הצמיד נותן חיווי קבוע על מצבו של המשתמש יחסית ליעד שהוגדר מראש, וכך הוא יכול להתאמץ יותר ולהפחית את הפליטה. צילום: LAYER

כדי לדעת מהי טביעת הרגל הפחמנית האישית ולראות כיצד היא מושפעת מהבחירות והפעולות שלנו לאורך היום, אפשר להשתמש במחשבונים (כאן וגם כאן) שפותחו כדי להעריך כמה פחמן נפלט לאטמוספרה כתוצאה מהשימושים ומהרכישות שלנו – כדוגמת צריכת חשמל, נסיעות ועוד.

עם זאת, למחשבונים השונים שאפשר למצוא ברשת יש חיסרון בולט אחד והוא העובדה שהם כלליים ואינם מותאמים למדוד את פעילותנו האישית במהלך היום (נניח מה אכלנו לארוחת הצהריים), ולעתים הם גם מבקשים להזין מידע שרובנו לא בהכרח יודעים לספק (כמו מהי צריכת המים בדירתנו במהלך היממה).

ידידותי לסביבה ולמשתמש

כדי להפוך את המדידה לאישית, קרובה ומדויקת יותר, פיתחו בסטודיו הלונדוני לעיצוב Layer צמיד אישי המחובר לאפליקציה בטלפון הסלולרי. הרעיון הוא שהצמיד יאסוף מידע על נתוני הפעילות במהלך היום – נסיעות, קניות, אכילה, שימוש במכשירי חשמל ועוד – ויעביר אותם אל האפליקציה שאוגרת ומנתחת את המידע.

הנתונים האלה הם הבסיס לחישוב פליטת הפחמן הדו-חמצני. לפי החזון של אנשי סטודיו Layer, הכוונה היא שהצמיד יוכל לקלוט במינימום מאמץ מצדנו את נתוני השימושים שלנו – כשנצמיד אותו לברקודים של מוצרים שאנחנו מעוניינים לרכוש, או לחיישנים שיוצבו בכניסה וביציאה מתחנת הרכבת שבה ירדנו, הצמיד יקלוט את הנתונים של הפעילויות האלה וישדר אותם לאפליקציה שתכלול אותם בחישוב היומי.

הצמיד אמור לדווח על ההתקדמות היומית שלנו בדרך ליעד המקסימלי המומלץ של צריכת הפחמן, והאפליקציה מתוכננת להציע גם חלופות דלות יותר בפחמן ביחס לשימושים הרגילים. הכוונה היא להיעזר בצמיד כדי להפוך את ההרגלים והבחירות שלנו במהלך היום למושכלים יותר וחסכוניים יותר בפחמן, וכמובן ידידותיים יותר לסביבה. היזמים מתכננים שהאפליקציה תפעל גם בפלטפורמה רבת משתמשים כך שהיא תאפשר לאתגר משתמשים נוספים ולהתחרות מי הצליח ליצור טביעת רגל פחמנית קטנה יותר במהלך היום.

בסטודיו לא הסתפקו ביצירת מוצר ידידותי לסביבה והמשיכו גם בקו ידידותי לצרכן – האפליקציה פשוטה לתפעול ונעימה למראה, והצמיד מוצע בעיצוב אופנתי ומושקע המיועד לשני המינים שממש עושה חשק לענוד על מפרק כף היד ולהתחיל לצעוד. ברגל כמובן. רק התחלנו את היום, אנחנו לא צריכים להתחיל לצבור חובות פחמן על הבוקר.

[vimeo height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://vimeo.com/138649044[/vimeo]

 

 אולי יעניין אותך